BEBE UMIRU OD VELIKOG KAŠLJA, A PRETI NAM I EPIDEMIJA MORBILA

Pet beba Srbiji umrlo je od velikog kašlja od juna prošle godine do danas. Prema novim podacima Instituta „Batut“, od 1. do 31. januara ove godine na teritoriji Srbije prijavljena su 253 slučaja pertusisa, polovina zaražene dece u Beogradu od njih 70 je hospitalizovana, lekari se bore za život bebe… I dok je veliki kašalj u punom zaletu, oko Srbije se steže i obruč epidemije morbila.

Veliki kašalj i male boginje su opasne bolesti koje u 21. ni ne treba da postoje. Nama se vraćaju bolesti koje treba da budu iskorenjene, jer za njih već decenijama postoji bezbedna i efikasna vakcina, slažu se lekari. Ono što je problem, to je što i dan danas ima onih koji zagovaraju pogubnu ideju da se ne treba vakcinisati, zbog čega nam je opao kolektivni imunitet, jedina odbrana javnog zdravlja.

Svako ko zagovara da se deca ne vakcinišu je direktno kriv za smrt dece„, direktan je i oštar epidemiolog dr Nebojša Bohucki.

Samo u Srbiji se do skoro 50 godina sprovodila uspešna vakcinacija, zahvaljujući kojoj su milioni spaseni. Ipak, zbog jakog antivakserskog lobija, mora dezinformacija, ekspanzije društvenih mreža gde se sulude ideja najčešće i šire, ali i korona virusa, broj obolelih od bolesti koje u 21. veku ne bi trebalo ni da postoje sve je veći.

Infektolog dr Ivana Gmizić i pedijatar dr Saša Milićević gostujući u „Jutro na Blic“ ističu da je veliki kašalj izuzetno zarazna bolest, koja se prenosi kapljičnim putem, daje teške kliničke slike sa fatalnim posledicama po najmlađu populaciju.

Dodatni problem predstavlja i to što u početku, a pogotovo kod male dece, veliki kašalj daje kliničku sliku koja može ličiti na bilo koju infektivnu zarazu.

– Počinje kao veliki broj infektivnih bolesti. Vrlo često liči na grip u početku – ističe dr Ivana Gmizić, navodeći da je veliki kašalj bolest koja se najviše u svetu može prevenirati, jer već decenijama postoji odlična vakcina protiv nje.

Ako ste bili u kontaktu sa zaraženim, odmah na test

Ako postoji podatak da je osoba bila u kontaktu sa nekim ko ima tegobe slične velikom kašlju, trebalo bi što pre da se testira, kaže dr Gmizić.

– Najbolje je otkriti bolest na samom početku, kako bi se prevenirala i počelo sa adekvatnom terapijom na vreme – kaže dr Gmizić.

Iako stariji mahom imaju lakše kliničke slike, bolest prenose na mlađe koji ili nisu vakcinisani ili su u procesu vakcinacije i upravo to slabljenje kolektivnog imuniteta dovodi do epidemije i fatalnih ishoda kod najosetljivijih.

blic

Ostavite komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.