Legija traži da izađe na slobodu! Odslužio 20 godina zatvorske kazne zbog ubistva Zorana Đinđića

Milorad Ulemek Legija (56), osuđen na 40 godina zbog ubistva premijera Zorana Đinđića, zatražio je od suda da bude pušten na uslovnu slobodu, saznaje ekskluzivno „Informer“.

Pored njega, uslovni otpust zatražio je i Branko Berček, bivši pripadnik „crvenih beretki“. Ovo je potvrdio i njihov advokat Aleksandar Kovačević.

„U ime Milorada Ulemeka i Branka Berčeka predao molbu za uslovni otpust sa izdržavanja kazne zatvora Višem sudu u Beogradu. Osuđeni Ulemek je izdržao više od 20 godina dok je Berček na izdržavanju kazne preko 21 godine, čime su ispunili zakonski uslov da izdrže više od polovine kazne i stekli pravo na uslovni otpust“, izjavio je danas Legijin advokat Aleksandar Kovačević i dodao:

„Za vreme izdržavanja kazne – više od 20 godina, Ulemek i Berček su bez ijednog disciplinskog prekršaja, čak učestvuju u svim dostupnim programima resocijalizacije, maksimalno poštuju pravila i osoblje zavoda, neguju porodične odnose, što i sam zavod posebno ističe u svojim izveštajima koje svake dve godine podnosi sudu. Time pokazuju da su sprovedeni programi uspešni i da se isto ponašanje može očekivati i tokom uslovnog otpusta. Te činjenice zakon uzima u obzir. Napominjem da je Ulemek na nedavnom Sajmu knjiga imao preko dvadeset naslova od ukupno 29 knjiga koje je napisao„.

Kovačević otkriva da Legija i Berček posebno ističu da ne postoji ni najmanja mogućnost dovedu sebe ili sud u situaciju da se uslovni otpust opozove.

„U Evropi se uslovni otpust stimuliše i teži se ka tome da procenat uslovnog otpusta bude što veći, a ne manji. Za vreme stare Jugoslavije više od 50% osuđenih je dobijalo uslovni otpust. Danas je u većini evropskih zemalja procenat uslovnog otpusta osuđenika 50 do 70 procenata, dok je u Srbiji oko 10 odsto, što je daleko ispod evropskog standarda. Nakon 20 godina svet je potpuno drugačiji, oni su u godinama, najvažnija im je porodica i potpuno su okrenuti svom napretku koji traje više od dve decenije, što je inače i maksimalna kazna u Srbiji osim za manji broj dela“, ističe Kovačević.

Konačna odluka je na sudu, a advokat se nada da će biti uzet u obzir očigledan napredak bez ijedne negativne okolnosti i u slučaju Ulemeka i u slučaju Berčeka.

Ostavite komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.