Ova promena čeka srpske vozače do 2035. godine: Otkrivamo šta to znači

Ideja da se do 2035. godine prebacimo u potpunosti na električne automobile nekima zvuči futuristički, ali ako oslušnete planetu, to je neophodan korak. Samo ako pogledamo primer Srbije, idemo ka jednoj od najtoplijih godina otkako postoje temperaturna merenja u našoj zemlji, dok je oktobar definitivno bio najtopliji ikada. Slična situacija je i u svetu.

Uprkos boljoj efikasnosti motora i upotrebi biogoriva, ukupna emisija gasova staklene bašte iz putničkih vozila i teških teretnih vozila i dalje raste u Evropi navodi portal europa.eu. Prema podacima EEA, emisije CO2 iz putničkih automobila u 27 država članica EU porasle su za 5,8%, a emisije iz teških teretnih vozila porasle su za 5,5%, od 2000. do 2019. godine.

Glavni razlog za ukupno povećanje emisije izduvnih gasova iz automobila i kamiona bio je rastući obim transporta, koji je samo delimično nadoknađen boljom efikasnošću goriva i upotrebom biogoriva.

Električna vozila igraju veliku ulogu u smanjenju emisije izduvnih gasova u transportu i ispunjavanju ciljeva definisanih Evropskim zelenim dogovorom. Značajan napredak u prihvatanju električnih automobila i kombija u EU ostvaren je prošle godine, pri čemu su 21,6% novih registracija automobila bila električna vozila.

Ukupno blizu dva miliona registracija električnih automobila u jednoj godini, u odnosu na 1,74 miliona u 2021. Broj električnih kombija na evropskim putevima takođe je nastavio da raste, dostigavši udeo od 5,5% novih registracija u 2022, dalje navodi evropski portal.

Kako bi pomogla prelazak na upotrebu električnih vozila, EU ima za cilj da do 2025. godine stanovnicima bude dostupno milion javnih punjača.

Podsetimo, kako je Telegraf Biznis već prenosio, Evropska unija ima za krajnji cilj u potpunosti prelazak na električna vozila od 2035. godine, kada će ujedno biti iz zabranjena prodaja automobila i kombija na naftne derivate.

Privremeni ciljevi smanjenja emisija za 2030. postavljeni su na 55 odsto za putnička vozila i 50 odsto za kombi vozila prenosi Lifegate.

Iako postoje oni koji su skeptični kada je u pitanju prelazak na EV, pojedine zemlje u Evropi pokazuju da je cilj realno dostižan.

Norveška, Island, Švedska, Holandija i Kina su zemlje koje su najviše podigle prodaju električnih automobila. Recimo, u Norveškoj taj broj čak iznosi 80 odsto ukupnog broja prodatih automobila u prošloj godini prema podacima Svetskog istraživačkog instituta.

Telegraf.rs

Pixabay

Ostavite komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.