Obnovljeni književni susreti Srpske književne zadruge sa svojim autorima nastavljeni su danas u novoj sezoni u Svečanoj sali SKZ kada su javnosti i članovima predstavljena dva nova izdanja pesnika Matije Bećkovića – „Poeme, druga knjiga“ i „Naćertanije“Na promociji u Beogradu su učestvovali: autor Matija Bećković, pisci i književni kritičari Radivoje Mikić i Mileta Aćimović Ivkov, kao i Nataša Lasica – glumica, koja je izuzetno nadahnuto čitala poeziju velikog srpskog pesnika.
Matija Bećković (84), rodom iz Sente, jeste pesnik, književnik i akademik, redovni član Srpske akademije nauka i umetnosti.
- Keneški i Rajačić u Akciji, ona se zavukla u njegov krevet (VIDEO)
- BEOGRAĐANIN POGINUO NA RATIŠTU U UKRAJINI!
- ŽESTOK UDAR Novi snimak sa ukrajinskog ratišta
- (VIDEO) Rusi uništili „Valkire“!
- Konačno vidimo dečka Meline Džinović: Pojavila se privatna fotografija
Jedan je od sigurno najplodnijih književnika, tako da u opusu tokom karijere duge više od 60 godina, objavio je na desetine dela i osvojio preko 70 nagrada.
Predsednik Srpske književne zadruge, pisac Dragan Lakićević je ukratko najavio da je nedavno renovirana svečana sala SKZ i da se aktivno vraćaju ciklusima sastanaka četvrtkom kada razgovaraju o novim knjigama i temama.
On je naglasio da na osnovu čuvene poeme i satire „Ćeraćemo se još“ od Bećkovića, teranje je osnovni princip našeg vremena.
Književnik, teoretičar i kritičar Mileta Aćimov Ivkov je govorio o ove dve nove knjige poezije Matije Bećkovića i osvrnuo se na obiman predgovor kolege Radivoja Mikića u zbirci „Poeme, druga knjiga“, gde je primetio da su pesme pisane u duhu i stilu pesnika i pažljivo i precizno je opisivao razvoj i stvaralaštvo nagradjivanog autora.
Ivkov za „Naćertanije“ kaže da je u pitanju „nastavak grotesknog sveta“, koji se „obraća čitaocu humornim obrtima i grotesknim obrascima“.
„Ovde su prisutni kritički, humorni uvidi vremena koji su veoma tamni i poražavajući. Matija voli da se bavi novim rečima i izrazima i da se sa njima groteskno poigrava. Ima mladosti i duha u svom stvaralaštvu i dalje“, izjavio je kritičar i pisac Aćimov Ivkov i dodao jednu misao koja se privlačila u književnim krugovima – „kritičari odlaze, a pesnici ostaju“.
Radivoje Mikić koji je nedavno napisao i predgovor za zbirku pesama Vaska Pope, naveo je da i ove dve nove knjige bi trebalo da pokažu i dokažu „zašto je Matija Bećković jedinstvena pojava u savremenoj književnosti“.
Profesor, književnik i kritičar Mikić smatra da se Bećković izdvojio izuzetnom veštinom da stvara poseban oblik i formu pesništva, a to je – poema.
On je podsetio da se poema javlja u doba romantizma, nakon nestanka epa, epskih pesama, jer je i dalje postojala potreba pesnika da se spoji epsko i lirsko, odnosno da ima priče i fabule.
Mikić je izdvojio da je u poemi Bećković apsolutno neprikosnoven, a pored toga je izvanredan satiričar, jedan od naših najvećih modernih, „inače ih nema mnogo autentičnih“, što potvrđuje i u novoj zbirci „Naćertanije“.
Matija Bećković nakon svih izlaganja o svojim zbirkama poezije, u poznatom duhovitom maniru se obratio punoj Svečanoj sali SKZ.
„Nekada sam mislio da pesnik najbolje zna šta je napisao i da niko bolje ne može tumačiti njegovo delo. A onda, kad slušam Radivoja Mikića, on mi otkriva neke stvari u mom delu, koje ja nisam video. Mikić je takođe pisao o mom sonetu koji sam davno pisao u časopisu „Savremenik“ što je malo ko zapazio, a eto on je na to podsetio u svom tekstu“, rekao je Matija Bećković.
Bećkovićevi prozni i poetski tekstovi su otišli van okvira korica, priređivani su za pozorište i izvođeni na domaćim i stranim scenama.
U Narodnom pozorištu u Beogradu je 1978. godine izvedena predstava „Međa Vuka Manitoga“, kasnije i monodrame „Reče mi jedan čoek“ i „Ne znaš ti njih“.Bećković je napomenuo da se družio dugo sa pesnikom Brankom Miljkovićem „u vreme kada on nije imao nikakvu konkurenciju“, da je bio sa njim u poslednjim godinama života, te da je citirao stihove iz naroda u ovim zbirkama koje je svojevremeno čuo od Miljkovića.
Za dopisnog člana SANU izabran je 1983., a za redovnog 1991. godine. Član je Srpskog PEN centra, kao i Udruženja za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju „Adligat”, u kojem je aktivan od samog osnivanja 2012. godine.
Na kraju književnog skupa, Dragan Lakićević je pozdravio i đake iz škole koji su prisustvovali danas i poručio im da obavezno u svom dnevniku uvek zabeleže i zapamte datume kada su slušali uživo gostovanje Matije Bećkovića, i priznao da je i on sam kao već odrastao čovek uvek to redovno zapisivao, što savetuje svima.(Telegraf.rs/Tanjug)
Ostavite komentar