Profesor Velibor Mačkić sa ovog fakulteta, rešio je da iskoristi njen primer u zadatku koji su rešavali studenti, piše Srednja.hr. Kroz taj su zadatak studenti su učili o oportunitetnom trošku.

„Primer oportunitetnog troška se obrađuje na nastavi prve nedelje. Kako je u međuvremenu koncert pevačice Prijović privukao veliku medijsku, i očigledno, pažnju zainteresovane publike asociralo me je na istraživanje koje su sproveli Pol J. Feraro i Lora O. Taylor (Georgia State University) o tome koliko zapravo dobro ekonomisti razumeju koncept oportunitetnog troška. U navedenom istraživanju analizirao se izbor između odlaska na koncert Erika Kleptona i Boba Dilana, te je ovde modifikovan na primeru izbora između odlaska na  koncert u Arenu i večere u društvu sa partnerom ili partnerkom“, rekao je za hrvatski portal Mačkić.

Zadatak je glasio ovako:

„Birate između romantične večere s partnerom i odlaska na koncert. Cena karte je 25 EUR, a za vas ona vredi 2250 EUR. Koliko iznosi oportunitetni trošak odlaska na romantičnu večeru i propuštanje odlaska na koncert s društvom? Karte se prodaju za 25 EUR, to je informacija koju su oni meni dali, dok se u pretprodaji prodaju za 2250 EUR, odnosno dve karte za 4500 EUR, šta predstavlja subjektivnu vrijednost odlaska na koncert.“

Na ovaj zadatak ga je inspirisao sličan, sa Erikom Kleptonom i Bobom Dilanom koji koriste njegove američke kolege.

„Osvojili ste besplatnu kartu za koncert Erika Kleptona (koja nema preprodajnu vrednost). Bob Dilan nastupa iste noći i vaša je sledeća najbolja alternativna aktivnost. Karte za Dilana koštaju 40 dolara. Svakog dana, bili biste spremni da platite do 50 dolara da vidite Dilana. Pretpostavite da nema drugih troškova za odlazak na svirku. Na osnovu ovih informacija, koliki je oportunitetni trošak odlaska na svirku Erika Kleptona? (a) 0 USD, (b) 10 USD, (c) 40 USD ili (d) 50 USD.“ (Danas.rs)

Photo: Antonio Ahel/ATAImages

Ostavite komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.