Košarkaši Srbije poraženi su od Italije sa 78:76 u prvom kolu novoformirane grupe I na Mundobasketu.

Srbija je u jednom trenutku treće četvrtine vodila sa 60:44, ali je baš kao i na Evorobasketu, dozvolila veliki preokret rivala i ponovo poklekla pred „azurima“.

Najefikasniji igrač na utakmici bio je SImone Fontekio sa 28 poena, Marko Spisu je ubacio 14, a Điđi Datome 10 kod Italijana.

U našoj selekciji Bogdan Bogdanović je ubacio 18 poena, Ognjen Dobrić 15, a Nikola Milutinov 14 poena.

Bili su naši košarkaši nervozni na startu meča. To se videlo po ishitrenim šutevima za tri poena i izgubljenim loptama u uvodnih pet minuta. Na drugoj strani Italijani su bili samouvereni na startu, naročito u šutu za tri poena.

Prednjačio je kod „azura“ plejmejker Marko Spisu koji pogodio sve tri trojke u prvom poluvremenu, a posle jedne od njih uz dodatno slobodno bacanje Italija došla do dvocifrene prednosti, bilo je 20:10 za našeg rivala.

Delovali su Italijani mnogo bolje u prvoj četvrtini, ali je Srbija uspela da poenima sa „penala“ Dobrića u finišu dođe na prihvatljivih „-4“ (19:23) na prvu pauzu.

Mnogo bolje su „orlovi“ ušli u drugu četvrtinu. Energiju su sa klupe doneli Avramović, Davidovac i Petrušev, a odbrana se stabilizovala. Do prvog vođstva na meču došli smo sredinom trojkom Avramovića (26:25), a odmah je usledila nova Marinkovića.

Tada je Fontekio preuzeo odgovornost u redovima rivala, vezao sedam poena i vratio prednost svom timu (32:31). Ipak je uspela Srbija da na poluvreme ode sa prednošću koševima Stefana Jovića i Milutinova, a trojku za kraj prvih 20 minuta pogodio je Bogdanović, te je naša selekcija vodila sa 42:40.

Odlučili smo da na startu drugog poluvremena spuštamo loptu u reket na Milutinova, a naš centar nam poenima pod košem doneo osam poena prednosti (50:42) posle nešto više od tri minuta igre u nastavku.

Nastavila je Srbija sa dobrom odbranom, Bogdanović ukrao loptu, a Dobrić zakucao za „+10“ (52:42), a posle još jedne sjajne defanzive i kontranapada Milutinov je faulom poslat na liniju „penala“,zatim i Bogdanović, obojica su bili precizni, a Srbija posle četiri i po minuta u nastavku imala prednost od 55:42 i bila u seriji od 15:2.

Proradio je i Nikola Jović, pogodio svoj prvi šut na meč, i to trojku kojom je uvećao našu prednost na 60:44. Na drugoj strani uzvratio je Fontekio sa pet vezanih poena i naterao selektora Pešića da zatraži tajm-aut.

Ni tajm-aut nije poremetio razigranog Fontekiju, koji je položio spustivši prednost Srbije na jednocifrenu razliku (60:51) u finišu treće deonice. A onda je veteran Datome pogodio dve trojke i istopio naših 16 poena viška na samo tri (62:59), što je značilo da je Italija napravila seriju od 15:2 i potpuno se vratila u igru. Zanimljivo, selektor Pešić nije menjao, te su tokom naleta Italijana na klupi ostali Bogdanović i Milutinov.

Ponovo se uvukla nervoza u našu igru, a umesto spuštanja lopte u reket, koja nam je donela rezultat, sve više smo se oslanjali na šut spolja, koji nam nije išao. Ipak, dobra odbrana čuvala nam je prednost, ali je četvrta lična greška Milutinova na pet minuta i 50 sekundi do kraja dodatno zakomplikovala situaciju, a koš Fontekija vratio Italijane u vođstvo (65:64).

Ušao je u novu seriju pogodaka Fontekio, Italija imala četiri poena viška (69:65), a Pešić tajm-autom pokušao da trgne svoju ekipu.

Bogdanović je pronašao poene na liniji za slobodna bacnja, ali je Severini trojkom iz ugla dodatno povećao prednost svog tima, bilo je 72:67 za Italijane na tri minuta i 37 sekundi pre kraja.

Forsirao je Bogdanović u napadu, pokuašavao da trojkom donese egal Srbiji, ali mu nikako nije uspevalo, a vremena za preokret je ponsetajalo. Kada su sudije posle gledanja snimka odlučile da priznaju koš Spisua, iako je Davidovac skinuo loptu sa obruča, Italija je imala pet poena prednost (76:71), a naša selcija ogroman problem na manje od 100 sekundi pre kraja.

Davidovac je imao dva „penala“ da nas vrati na jedan posed zaostatka, ali je oba promašio.  Nadu nam je vratila trojka Gudurića na 40 sekundi pre kraja, ali je kao i kroz čitavu utakmicu usledio odgovor „nezaustavljivog“ Fontekija.

Srbija je na kraju imala napad za pobedu, ali ga nismo iskoristili. Stefan Jović je pokušao za tri poena iz ogromne udaljenosti, ali nije pogodio.